MD REKLAM
Kahve Kitap
Hacı Ali Doğan
Köşe Yazarı
Hacı Ali Doğan
 

Kağıttan Medya ile Yeni Medya iki Mütemmmim Cüzdür…

AdanaGundemi.com sitemizi teknolojinin yeni imkanlarına uygun hale getirmek adına yaptığımız çalışmalarda yavaş yavaş netice almaya başladık. Umarım sitemizin yeni versiyonunu beğenir ve sürekli takipte kalırsınız..   Bir müjde daha verelim. Yeni yayın dönemimizde Adana Gündemi Gazetemizi de yeniden siz değerli takipçilerimiz ile buluşturmayı planlıyoruz. Ancak prensip olarak internet medyasının kağıt medyadan daha etkili olduğuna olan inancımız elbette devam ediyor. Biz internet gazetecileriyiz. Ancak Türkiye’de özellikle de yerelde yöneticilik yapan veya bir şekilde söz sahibi olan zatı muhteremlerde internet medyasını algılayabilecek zihni donanmışlık maalesef yeterli derecede olmadığından basılı mecrada da bulunmaya mecbur olduğumuzu hissediyoruz. Örneğin bir belediye düşünün. Bir kutlama yayınlıyor ama internet medyasını dikkate almıyor. Nedenini soruyoruz cevap yok. Aynı belediye bir haberi girilmediği zaman sitem edip duruyor.   Bu sorun Adana’ya mahsus özel bir durum. Zira makus talihini bir türlü yenemeyen bu garip şehirden birkaç kilometre uzaklaşın, mesela Gaziantep’e uğrayın farkı göreceksiniz.   Söylemekten dilimizde tüy bitti. İnternet Medyası emekçileri basın suçu işleseler basın yasasından ceza alıyorlar. Örneğin şahsımla ilgili olarak Hüseyin Sözlü ile aramızda yaşanan mahkeme süreci bu minvalde işledi ve basın kanunu kapsamında işlem yapıldı. Ancak şimdi, bu pandemi sürecinde diyelim ki bir destek paketi açıklansa, internet medyası yine yetim,  ve yine öksüz kalacak. Neden?. çünkü kağıtla işimiz yok.  Tüm Türkiye’de ve Adana’da Gazeteciler Cemiyeti adlı kurumlar var. Örneğin oraya gitseniz “ben bu cemiyete üye olmak istiyorum.” Deseniz, sizden basılı medyanızı soracak. Çünkü mevzuat böyle. Okul dahi okusanız, ağzınızla kuş dahi tutsanız bu iş böyle.. Onlara göre biz gazeteci filan değiliz. Oysa Adana’da basılı gazetelerin okunma sayılarına bakalım, bir de internet medyasının okunma oranlarına..   Velhasıl bizim kağıdımız ekranımız, kalemimiz klavyemiz.. Biz internet medyacıları olarak beğendiğimiz bir makaleyi okuduğumuzda klavyene sağlık deriz. Öte yandan meramımızı ifade sadedinde serdettiğimiz cümlelere bakıp da yıllarını mesleğe vermiş basın emekçilerini küçümsediğimiz filan anlaşılmasın. Bizim derdimiz Adana eşrafının yok sayılan bir gücün farkına varmasını sağlamak.  Yaşadığımız yeni çağda basılı medya kartalın bir kanadı ise internet medyası bu kartalın diğer kanadıdır. Bunu idrak edemeyen gazeteciler, bürokratlar, başkanlar ve hatta ticaret sektörü asla sağlam bir zeminde yürüyemez. Herzaman bir taraf eksik kalır.   Şimdilik bu kadarı ile iktifa edelim. Zira daha çoook hasbihal edeceğiz..   Görelim mevlam neyler neylerse güzel eyler..  
Ekleme Tarihi: 03 Ocak 2021 - Pazar

Kağıttan Medya ile Yeni Medya iki Mütemmmim Cüzdür…

AdanaGundemi.com sitemizi teknolojinin yeni imkanlarına uygun hale getirmek adına yaptığımız çalışmalarda yavaş yavaş netice almaya başladık. Umarım sitemizin yeni versiyonunu beğenir ve sürekli takipte kalırsınız..

 

Bir müjde daha verelim. Yeni yayın dönemimizde Adana Gündemi Gazetemizi de yeniden siz değerli takipçilerimiz ile buluşturmayı planlıyoruz. Ancak prensip olarak internet medyasının kağıt medyadan daha etkili olduğuna olan inancımız elbette devam ediyor. Biz internet gazetecileriyiz. Ancak Türkiye’de özellikle de yerelde yöneticilik yapan veya bir şekilde söz sahibi olan zatı muhteremlerde internet medyasını algılayabilecek zihni donanmışlık maalesef yeterli derecede olmadığından basılı mecrada da bulunmaya mecbur olduğumuzu hissediyoruz. Örneğin bir belediye düşünün. Bir kutlama yayınlıyor ama internet medyasını dikkate almıyor. Nedenini soruyoruz cevap yok. Aynı belediye bir haberi girilmediği zaman sitem edip duruyor.

 

Bu sorun Adana’ya mahsus özel bir durum. Zira makus talihini bir türlü yenemeyen bu garip şehirden birkaç kilometre uzaklaşın, mesela Gaziantep’e uğrayın farkı göreceksiniz.

 

Söylemekten dilimizde tüy bitti. İnternet Medyası emekçileri basın suçu işleseler basın yasasından ceza alıyorlar. Örneğin şahsımla ilgili olarak Hüseyin Sözlü ile aramızda yaşanan mahkeme süreci bu minvalde işledi ve basın kanunu kapsamında işlem yapıldı. Ancak şimdi, bu pandemi sürecinde diyelim ki bir destek paketi açıklansa, internet medyası yine yetim,  ve yine öksüz kalacak. Neden?. çünkü kağıtla işimiz yok.  Tüm Türkiye’de ve Adana’da Gazeteciler Cemiyeti adlı kurumlar var. Örneğin oraya gitseniz “ben bu cemiyete üye olmak istiyorum.” Deseniz, sizden basılı medyanızı soracak. Çünkü mevzuat böyle. Okul dahi okusanız, ağzınızla kuş dahi tutsanız bu iş böyle.. Onlara göre biz gazeteci filan değiliz. Oysa Adana’da basılı gazetelerin okunma sayılarına bakalım, bir de internet medyasının okunma oranlarına..

 

Velhasıl bizim kağıdımız ekranımız, kalemimiz klavyemiz.. Biz internet medyacıları olarak beğendiğimiz bir makaleyi okuduğumuzda klavyene sağlık deriz.


Öte yandan meramımızı ifade sadedinde serdettiğimiz cümlelere bakıp da yıllarını mesleğe vermiş basın emekçilerini küçümsediğimiz filan anlaşılmasın. Bizim derdimiz Adana eşrafının yok sayılan bir gücün farkına varmasını sağlamak.  Yaşadığımız yeni çağda basılı medya kartalın bir kanadı ise internet medyası bu kartalın diğer kanadıdır. Bunu idrak edemeyen gazeteciler, bürokratlar, başkanlar ve hatta ticaret sektörü asla sağlam bir zeminde yürüyemez. Herzaman bir taraf eksik kalır.

 

Şimdilik bu kadarı ile iktifa edelim.

Zira daha çoook hasbihal edeceğiz..

 

Görelim mevlam neyler neylerse güzel eyler..

 

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve adanagundemi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.