Haber Detayı
15 Mayıs 2018 - Salı 19:33 Bu haber 5717 kez okundu
 
ADANA KUDÜS İÇİN TEK SES OLDU
ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak ilan etmesi ve ardından Telaviv büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını protesto ederken şehid edilen Filistinliler için Adana Merkez Camii avlusunda gıyabi cenaze namazı kılındı.
SİVİL TOPLUM Haberi
ADANA KUDÜS İÇİN TEK SES OLDU

ADANA GÜNDEMİ-  ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak ilan etmesi ve ardından Telaviv büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını protesto ederken şehid edilen Filistinliler için Adana Merkez Camii avlusunda gıyabi cenaze namazı kılındı.

 

ADANA’DAN ZULME KARŞI TEK SES

 

İsrail zulmünü tel’in etmek ve şehitler için gıyabi cenaze namazı kılmak için ASİM’in çağrısı ile düzenlenen etkinlikte ASİM adına Başkan Mahmut Eraslan, AK Parti adına da il Başkanı Fikret Yeni birer konuşma yaptı. Etkinlikte Yüreğir İlçe Başkanı Mahmut Çelikcan’da hazır bulundu.

 

Adana il Müftüsü Hasan Çınnar’ın kıldırdığı gıyabi cenaze Namazının ardından Adana Sivil İnisiyatif Meclisi (ASİM) başkanı Mahmut Eraslan sivil toplum kuruluşları adına hazırlanan ortak basın açıklamasını okudu.

 

ASİM’in ortak basın açıklamasında özetle İsrail’in hiçbir zaman meşru bir devlet olarak tanımadıkları, Kudüs’ün de kendilerince Filistin’in ebedi başkenti olarak gördükleri deklare edildi.

 

ADANA SİVİL İNİSİYATİF MCLİSİ BASIN AÇIKLAMASI

 

Her geçen gün İslam coğrafyası, küresel Haçlı zihniyetinin kıskacında kan gölüne çevrilmektedir. Dün Avrupa'nın merkezinde Bosna da yaşanan soykırım; bugün Arakan'da yaşanan insanlık dramı, Suriye'de kimyasal silahlarla katledilen Müslümanlar… Ölenler hep Müslüman.. Yine Müslüman.. Yine Müslüman…
Kıymetli kardeşler, bir yandan gönül coğrafyamıza ölümler yağdırılırken, bir yandan da kutsallarımız çiğnenmektedir. Saldırganlığın ve hukuksuzluğun geldiği son nokta olarak Siyonizm, kuklası olan TRUMP aracılığıyla ilk kıblemiz KUDÜS'ümüzü işgalci Siyonistlerin emelleri doğrultusunda başkent ilan etme cüretinde bulunmuştur. Bizim icin hiçbir hükmü yoktur.

 


Malumunuz ilk kıblemizin bulunduğu Filistin, 1948 den beri yüzlerce yıllık Büyük İsrail Projesi çerçevesinde adım adım işgal edilmekte, cami avlusunda katliamlar işlenmekte, ezan yasaklanmaktadır. Son olarak da Kudüs'ün işgalci Siyonistlerin başkenti olarak ilan edilmesinin Müslümanlar için namus meselesi olduğunu tüm İslam alemine hatırlatıyor, ve İslam alemini reel politik kaygılardan arınarak, Amerika'dan , İsrail'den değil, yalnızca ALLAH tan korkmaya ve ona teslim olmaya davet ediyoruz..

 


Kendisini Dünya güvenliğinin ve barışının teminatı olarak gören ve aynı zamanda dünyanın en büyük silah üreticisi olan birleşmiş milletler güvenlik konseyini bütün düzensizliğin müsebbibi olarak görüyoruz.
İlk kıblemiz Mescid-i Aksa'da ezan susturulmaya çalışılırken, savunmasız kardeşlerimiz şehit edilirken bu zulmü dillendirmenin dahi anti-semitizm olarak yaftalanması güçlünün haklı olduğu çarpık uluslararası hukuk ve siyaset sisteminin sonucudur. Ve Müslümanların katledilmesine sessiz kalan, bu hukuk sistemini tanımıyoruz.

 


Filistin'de, Suriye'de, Moro'da, Cezayir'de, Doğu Türkistan'da, Etiyopya'da, Bosna'da, Arakan'da ve tüm Mazlum Coğrafyalardaki kıyımlar ortada iken terör ve İslam dininin aynı cümlede zikredilmesini, vahşi ve saldırgan bir medeniyetin 'Algı Operasyonu' olarak görüyoruz.

 


Tüm Dünya ya hatırlatmak isteriz ki İslam Ümmetinin yiğit evlatları, tarihin kendilerine yüklediği kutsal misyonu hakkıyla ifa edecek; Din, Dil ve ırk ayrımı gözetmeksizin tüm mazlumların hakkını savunmaya devam edecektir.

 


Kendilerini Dünya'nın efendisi; Dünya'nın diğer kalanını da kendi kölesi olarak gören bencil, vahşi ve saldırgan medeniyetin mensuplarını lanetliyoruz.


Şimdi, yeni üretilen silahların İslam coğrafyası üzerinde tatbikatının yapılmasına göz yuman, ilk kıblesine el uzatılan, İslam dünyasının mensuplarına sesleniyoruz:
Daha neyi bekliyorsunuz? Daha ne kadar kendi kardeşlerinize, ümmetin meselelerine sağır, dilsiz kalacak ve bunları görmezden geleceksiniz?

 


Celladına diz çöküp, celladından af dileme gafletinden kurtulunuz ve unutmayınız ki kalbinizde Kudüs yoksa, kalbiniz yoktur.

 


Dünya var oldukça, Kudüs bizimdir ve Filistin, sadece Filistinlilerin değil; tüm İslam Aleminin meselesidir. Ümitvar olunuz, Hanzala bu kez yüzünü dönecek;
Filistin Direnisin  mektebidir  onurlu bir sekilde nasıl yaşanacağını can vererek bize öğretiyorlar  Adana li Müslümanlar olarak  bu onurlu mektebin  öğrencileri ve takipçileri olacağımıza söz veriyoruz yolunuz yolumuzdur.

 

Fikret Yeni: Bu girişim bizim için yok hükmündedir.

 

ASİM Başkanı Mahmut ERASLAN’ın ardından söz alan AK Parti Adana İl Başkanı Fikret YENİ ‘Amerika Birleşik Devletleri’nin Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını, İslam’ın ilk kıblesi, kadim Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma girişimini kabul etmemiz mümkün değildir. ABD bu girişimiyle BM’yi, BM kararlarını ve uluslararası hukuku açıkça hiçe saydığını göstermiş, bölgedeki ihtilafın çözümünde bir arabulucu değil açıkça bir taraf olduğunu ilan etmiştir.’  dedi.

 

Kudüs’ün, gerek Birleşmiş Milletler kararlarıyla, gerekse uluslararası antlaşmalarla garanti altına alınmış statüsünü değiştirecek her türlü adımdan şiddetle kaçınılmasının şart olduğuna işaret eden Yeni;  BM Genel Kurulu’nun ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Kudüs konusundaki son kararları ortadayken, ABD’nin hayata geçirdiği bu sorumsuz ve hukuksuz girişim, Ortadoğu’da kanı ve gözyaşını artırmaktan, kaosu derinleştirmekten başka bir amaca hizmet etmeyeceğinin altını çizdi.

 

Ak Parti Adana İl Başkanı Fikret Yeni İsrail saldırganlığına da değindiği açıklamasını şöyle sürdürdü: “Çok güçlü uluslararası meşruiyeti olan bunca karara rağmen hakları ihlal edilen Filistinli kardeşlerimizin, onurlu davalarını savunurken İsrail’in eli kanlı katilleri tarafından şehit edilişini içimiz kan ağlayarak takip ettik.

 

İsrail’in, şu ana kadar 55 Filistinli kardeşimizin şehadeti ve binlerce masum kardeşimizin yaralanmasıyla sonuçlanan eylemlerini şiddetle kınıyoruz.

 

ABD ve İsrail’in, coğrafyamızın gözbebeği ve barışın şehri olan mukaddes Kudüs’ü kana bulamasını, uluslararası hukuku vahşice ççiğnenmesini en güçlü şekilde lanetliyoruz.

 

İsrail’e, böyle devam etmesi halinde, eninde sonunda akıttığı masum kanlarında boğulacağını bir kez daha hatırlatıyoruz.

 

Uluslararası kuralların ve vicdanın bu derece hoyratça çiğnenmesi, hiç kimsenin kendini güvende hmediği bir dünyaya doğru gidildiğinin ifadesidir.

 

Müslümanların, Hristiyanların ve Musevilerin kendi dini ve tarihi hafızalarını muhafaza ettiği Kudüs’te, bu dengenin bozulması çok daha büyük sorunları tetikleme potansiyeline sahiptir.

 

Bu tehlikenin bilincinde olduğunu düşündüğümüz uluslararası arenayı ve Birleşmiş Milletleri zaman kaybetmeksizin bir kez daha harekete geçmeye çağırıyoruz.

 

Türkiye, bu hukuksuzluğa karşı, dönem başkanı olduğu İslam İşbirliği Teşkilatı ve Birleşmiş Milletler gibi uluslararası platformlarda ve ikili temaslar vesilesiyle mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir.

 

Müslümanlar olarak, Kudüs’ün namusunu korumak, tarihin bize yüklediği mukaddes bir sorumluluktur.

 

Ümmetin onuru Kudüs’ün, bu tarz oldu-bittilerle işgal girişimine karşı Selahaddin Eyyubi gibi dimdik duracağız.

 

Unutulmamalıdır ki bölgenin huzur ve istikrarı, ancak, Kudüs’ün, çok dinli, çok dilli, çok kültürlü çoğulcu yapısı korunduğu, Kudüs barışa kavuştuğu zaman sağlanabilir.   

 

ABD’nin içerisine düştüğü bu akıl tutulması ve izansız yaklaşım,  ABD’yi dünya kamuoyunda ve devletler arenasında yalnızlığa mahkûm ederken, işgal ve terör devleti İsrail’in zulmüne ve işlediği suçlara da ortak etmiştir.

 

Binlerce Filistinlinin kanlarının dökülmesinden, İsrail kadar ABD’nin de sorumluluğu vardır.

 

İsrail’in dünyanın gözü önünde gerçekleştirdiği bu katliama sessiz kalmayacağız.

 

Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisi, insanlığın kadim silueti, bağımsız Filistin Devleti’nin başkentidir.

 

Filistin ve Filistinliler asla yalnız değildir.

 

Türkiye, Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde mazlumun yanında durmaya, hakkın, adaletin ve vicdanın yılmaz savunucusu olmaya devam edecektir.”

 

ASİM Ve AK Parti Adana İl Başkanlığının ortak düzenledikleri etkinliğe MHP Adana il Başkanlığının da aktif destek verdiği görüldü.

Kaynak: Editör: Adana Gündemi
Etiketler: ADANA, KUDÜS, İÇİN, TEK, SES, OLDU,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
ADANA KUDÜS İÇİN TEK SES OLDU
ADANA KUDÜS İÇİN TEK SES OLDU
ADANA KUDÜS İÇİN TEK SES OLDU
ADANA KUDÜS İÇİN TEK SES OLDU
Yorumlar
Haber Yazılımı