MD REKLAM
Kahve Kitap

Süleyman Çalışkan

Ölüm Tarihi: 30.11.2021
Süleyman Çalışkan

ÖZGEÇMİŞ

Darende Gökyar Mahallesi Hacı Süleymanlar ailesinden merhum Hamza Çalışkan’ın ikinci evladı Süleyman Çalışkan, Darende doğumlu olup Adana’ya yerleşen ailelerdendir.

İlköğrenimini Adana Namık Kemal İlkokulu’nda bitirdi. Orta ve lise tahsilini ise Adana İmam-Hatip’te tamamladı.

O yıllarda İmam-Hatip’ten mezun olanlar üniversitelere giremediğinden Kozan Lisesi’ni de bitirmiştir.

Böylece lise diploması ile mühendislik mektebini; İmam-Hatip diploması ile Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni (Yüksek İslam Enstitüsü) bitirmiştir.

İki üniversite diploması ile de genç yaşta hayata atılan Süleyman Çalışkan, bu çok yönlülüğünü her zaman sürdürmüştür.

Zira o hem tahsilini sürdürmüş hem de ülkenin problemlerinin çözümüne de katkı sağlama azminde olmuştur.

Bu nedenle İstanbul’daki öğrenimi sırasında (1969) Millî Nizam Partisi kurulması ile Kadıköy Gençlik Kolları Başkanlığı’nı üstlenerek siyasi hayatına İstanbul’da başlamıştır.

Siyasi yaşamında Milli Selamet Partisi Adana Merkez İlçe Başkanlığı, daha sonra Refah Partisi Adana İl Başkanlığı, Fazilet ve Saadet çizgisinde de genel merkez görevlerini üstlenmiş, 1989’da Refah Partisi Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmuştur. İyi derecede İngilizce ve Arapçanın yanı sıra orta derecede Farsça bilmekteydi.

Eğitim sonrası iki yıl Gaziantep İslâhiye Lisesi’nde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve İngilizce öğretmenliği yapmıştır.

Öğretmenliğin ardından bir süre proje mühendisi olarak çalışmış, daha sonra 1979 yılında Karaman yem fabrikası bayiliğiyle, (Akyem) adıyla ticarete başlamıştır. Zamanla tavukçuluk mesleğine atılarak Beyza Piliç markasıyla ürünleri yaygınlaşmıştır.

Darende eşrafından mebus Hacı Hafız Hüseyin Kihtır’ın damadı olan Süleyman Çalışkan, 29 Aralık 2020 Salı günü aramızdan ayrılarak ebedi âleme irtihal eyledi.

Okuyucu Yorumları (0)
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.