Haber Detayı
06 Ekim 2017 - Cuma 19:39 Bu haber 7025 kez okundu
 
Myanmar’da soykırım sürüyor!
Myanmar ordusu ve fanatik Budistler dünyaya inat Arakanlı Müslümanları evlerinden etmeye devam ediyor.
3 SAYFA Haberi
Myanmar’da soykırım sürüyor!

Her gün en az 5 bin sivil daha Bangladeş sınırına giderek hayatta kalmaya çalışıyor. Myanmarʹda ordu ile fanatik Budistlerin, Arakanlı Müslüman sivillere yönelik sistematik saldırıları dünyanın gözü önünde artarak sürüyor. 25 Ağustosʹtan bu yana Bangladeş sınırına kaçan 500 binden fazla Müslümana, her gün en az 5 bin kişi daha ekleniyor. Son saldırılarda 200ʹden fazla köy, ordu ve fanatik Budistler tarafından yok edildi. Arakan Rohingya Birliği, Myanmar yönetiminin, Arakanʹda Müslümanlara yönelik saldırıların sürdüğü Maungdaw, Buthidaung ve Rathidaung kentlerinde strateji değiştirdiğine işaret etti. Açıklamada ˮMyanmar hükümeti yetkilileri, son dönemde Maungdaw ve Buthidaungʹda Arakanlı Müslümanlara ordu operasyonlarının sona erdiğini ve hayatlarını normal bir şekilde sürdürebileceklerini söyledi. Buna rağmen fanatik Budistler, polislerin himayesinde Arakanlı Müslümanlara yönelik saldırılarını arttırarak sürdürüyorˮ ifadelerine yer verildi.


25 Ağustosʹtan bu yana binlerce Müslüman hayatını kaybetti. Bölgeye giriş çıkışlara izin verilmemesi nedeniyle ölen sivil sayısı tam olarak tespit edilemiyor.

ˮİYİ Kİ TÜRKİYE VARˮ


Arakan halkına yönelik Türk yardım kuruluşlarının yaptığı çalışmalar, aralıksız sürüyor. Bölgede bulunan Türk yardım kuruluşları Bangladeş sınırındaki kamplarda barınan mültecilere, gıda ve temizlik malzemesi dağıtımının yanı sıra sağlık hizmeti de veriyor. Sri Lanka merkezli yardım kuruluşu Human Care Foundation Başkanı Abdurrahman Muhiddin ˮİslam ümmetinin iyi ki Türkiyesi varˮ dedi. Arakan asıllı Bangladeşli insan hakları aktivisti Deen Muhammed ise ˮBirçok Türk kuruluşu bölgede önemli çalışmalar yapıyor ve bunlar bizlere yeni ufuklar açıyorˮ diye konuştu.

Kaynak: (AHABER) - AHABER Editör:
Etiketler: Myanmar’da, soykırım, sürüyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı