Haber Detayı
26 Ağustos 2019 - Pazartesi 14:21 Bu haber 3339 kez okundu
 
Mehmet Akif'in İdeal Nesli: Asım
Millî şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un o çalkantılı günlerde idealize ettiği genç tipi Asım’dır.
KİTAPLIK Haberi
Mehmet Akif'in İdeal Nesli: Asım

Fatih Bayhan
Sebilürreşad Yayınevi


Millî şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un o çalkantılı günlerde idealize ettiği genç tipi Asım’dır. Asım, İslam coğrafyasındaki büyük ahlaki, ilmi, edebi çöküntüye son verecek, gayretli, çalışkan, faziletli karakterli bir gençtir.

Kitabı Sipariş Etmek İçin Lütfen Tıklayınız

Çalışmayı hazırlayan Fatih Bayhan, O’nun Asım karakterini bir çizgi karakterle resmettirmiş, Mehmet Akif Ersoy’un Âsım şiiri ve hikayesiyle oluşturmuştur. Gençlik, Asım’la tanıştığında tüm dünyaya umut vaat edecektir.

 

Sebîlürreşad dergisinin girişimleriyle tiyatroya da uyarlanan “Mehmet Akif’in İdeal Nesli: Asım” kitabının arka kapağında Mehmet Âkif Ersoy’un torunu Selma Ersoy Argon’un şu sözleri de yer almakta;
 

“Dedem Mehmet Akif, idealindeki gençliği Asım’ın Nesli olarak niteliyordu. Asım, Mehmet Akif’in ana hatlarını ayrıntılı olarak çizdiği ideal bir gençlik prototipidir. Vatanını, milletini, değerlerini ve tarihini sevmektedir. Haksızlığa tahammülü yoktur. Haksızlığa karşı susmayan, haykıran ve hatta bileği ile düzeltmeye çalışan bir gençtir Asım. Güçlüdür ve bu gücünü şahsî çıkarları için değil, ülkesi, milleti, toplumun yararları ve geleceği için kullanmaktadır. Kavgacıdır, ama O’nun kavgası toplumun yararınadır.”

 

Kitabı Sipariş Etmek İçin Lütfen Tıklayınız

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mehmet, Akif'in, İdeal, Nesli:, Asım,
Yorumlar
Haber Yazılımı