Haber Detayı
18 Aralık 2019 - Çarşamba 15:46 Bu haber 579 kez okundu
 
Hac hediyeliklerini kendi şehrinizden alın
Hac farizasını yerine getirmek için hey yıl yüzbinlerce kişinin Suudi Arabistan'a gittiğini söyleyen Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek, hac ve umreye giden vatandaşların hediyelik eşyalarını kendi şehirlerinde almaları çağrısında bulundu.
YAŞAM Haberi
Hac hediyeliklerini kendi şehrinizden alın

Hac farizasını yerine getirmek için hey yıl yüzbinlerce kişinin Suudi Arabistan'a gittiğini söyleyen Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek, hac ve umreye giden vatandaşların hediyelik eşyalarını kendi şehirlerinde almaları çağrısında bulundu.


2020 hac ve umre sezonunun yaklaşması nedeniyle çağrısını yineleyen Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) ve Minibüsçüler Odası Başkanı Nihat Sözütek, hac ve umre için Suudi Arabistan'a giden vatandaşların beraberlerinde getirecekleri hediyeler için her yıl milyarlarca dolar döviz bıraktığını söyledi.

 

Yerli ve milli üretimin desteklenmesi için bu paraların yurt içinde kalması gerektiğine dikkati çeken Sözütek, kutsal topraklara gidecek vatandaşlara, eş, dost ve akrabalara dağıtacakları hediyeleri kendi şehirlerinden almalarını tavsiye etti. 

 

Hac ve umre ziyaretlerinin temel amacının ibadet olduğuna dikkati çeken Sözütek, "Hac vazifesini yerine getirmek ve umre ziyaretinde bulunmak için Suudi Arabistan'a giden yüz binlerce vatandaşımız yanlarında getirecekleri seccade, takke, tespih, yüzük, zemzem, hurma, esans ve benzeri hediyelikler için neredeyse bir servet harcıyor. Ayrıca alışverişe zaman ayırabilmek için ibadette geçirecekleri zamandan kısıtlıyorlar." dedi.

 

"Ürünler Türkiye'den gidiyor"

 

Sözütek, Suudi Arabistan’a hac ve umre için giden vatandaşlarımızın yaptıkları alışverişlerinde birçok eşyanın Türkiye’den gittiğini belirterek, "Üstelik bu hediyelik eşyaların daha kalitelisi ve ucuzu ülkemizde mevcut. Kaldı ki, bu ürünlerin büyük bir kısmı ülkemizde üretilerek Suudi Arabistan'a ihraç ediliyor. Bu nedenle yaşadığı şehrin ve ülkesinin kalkınmasını, Türk lirasına olan güvenin daha fazla artmasını ve ekonomideki istikrarın sürmesini isteyen tüm vatandaşlarımıza önerim, hac ve umre dönüşü eş, dost ve akrabalarına dağıtacakları hediyelik eşyaları bulundukları şehirden almalarıdır. Bu sayede hem Suudi Arabistan'a giden milli servetin yurt içinde kalması sağlanarak yerli ve milli üretimin desteklenmesine, hem kendi bütçelerine, hem de yaşadıkları kent ve ülke ekonomisine katkıda bulunmuş olurlar" ifadelerini kullandı. 

 

Kampanyaya esnaftan destek

 

30 yılı aşkın bir süredir hac malzemeleri sattığını söyleyen Ahmet Şahin, Sözütek'in gösterdiği duyarlılığın toplumun tüm kesimlerice örnek alınması gerektiğini dile getirdi. Kesesini ve ülkesini düşünen her vatandaşı kampanyaya destek olmaya çağıran Şahin, "Hac ve umre için gidenler, kutsal topraklarda alışveriş yapmanın sevap olduğu gibi bir yanılgıya düşüyorlar. Böyle bir kutsiyet söz konusu değil. Orada bulunmaktaki amaç sadece ibadet olmalı. Kutsal topraklara giden vatandaşlarımızı orada ibadetlerini yapsın, alışverişi bize bıraksın" diye konuştu.

50 yıldır hac malzemeleri satışı yapan esnaf Salih Bozdoğan ise kutsal toprakların bir alışveriş noktası olmadığını, oraya gidenlerin tek amacının ibadet olması gerektiğini söyledi.

Bozdoğan, "Hac ve umre için Suudi Arabistan'a giden her bir vatandaşımız getireceği hediyeler için ortalama bin lira gibi bir para harcıyor. Her yıl Türkiye'den 400 - 450 bin kişinin hac ve umre için Suudi Arabistan'a gittiğini göz önünde bulundurursak harcanan paranın ne kadar büyük olduğunu daha net anlayabiliriz. Yerli ve milli üretimin kalkınması için harcanan bu paranın her bir kuruşunun ülkemizde kalması son derece önemli. Bu nedenle hac ve umreye gidecek vatandaşlarımızdan, ibadetlerini kutsal topraklarda, alışverişlerini kendi şehirlerinden yapmalarını istiyoruz." dedi. 

(Ramazan Kösedağ- İLKHA) 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hac, hediyeliklerini, kendi, şehrinizden, alın,
Yorumlar
Haber Yazılımı