MD REKLAM
Kahve Kitap
SİVİL TOPLUM Haber Girişi: 12.06.2020 - 11:51, Güncelleme: 26.12.2020 - 09:55

ASİM: "YARIN DEĞİL BUGÜN; AYASOFYA'YI TOPLU İBADETE AÇIN"

 

ASİM: "YARIN DEĞİL BUGÜN; AYASOFYA'YI TOPLU İBADETE AÇIN"

Adana’da faaliyet gösteren 50’den fazla STK’nın üst çatı kuruluşu olan Adana Sivil İnisiyatif Meclisi (ASİM), son günlerde yeniden tartışılmaya başlanan Ayasofya’yla ilgili bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada Ayasofya’nın camiye dönüştürülüp toplu ibadete bir an önce açılması gerektiğini ifade edildi.
Adana’da faaliyet gösteren 50’den fazla STK’nın üst çatı kuruluşu olan Adana Sivil İnisiyatif Meclisi (ASİM), son günlerde yeniden tartışılmaya başlanan Ayasofya’yla ilgili bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada  Ayasofya’nın camiye dönüştürülüp toplu ibadete bir an önce açılması gerektiğini ifade edildi.   ASİM adına Başkan Mahmut Eraslan tarafından yapılan açıklama şöyle;   Bütün siyasi tartışmalardan ayrı olarak söylüyoruz; Ayasofya cami olmalı ve toplu ibadete açılmalıdır. Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethiyle birlikte Ayasofya, fethin sembolü olarak camiye dönüştürülmüştü. Ne var ki yüzyıllar boyunca Müslümanlar için önemli bir merkez olan Ayasofya bir gecede müzeye dönüştürülmüştür. Çok uzun zamandan beri Müslümanlar bu kararın iptal edilmesini ve Ayasofya’nın yeniden camiye dönüştürülerek toplu ibadete açılmasını talep etmektedir. Bunu uygun görmeyenler ise Ayasofya’nın bir müze olarak ülkemize çok fazla miktarda para kazandırdığını ve turist çektiğini ifade ederek müze olarak kalmasını savunuyorlar. Bununla birlikte uluslararası ilişkilerimizin de bozulabileceğinden dem vuruyorlar. Yakın bir geçmişte de gördük ki emperyalist devletlerin her istediğini yaptığınız müddetçe sorun yok ancak onlarla ters düştüğünüzde daha önce yaptıklarınızı görmezden gelerek ülkemizi zor durumda bırakmak için tek millet olarak harekete geçiyorlar. İşte bu yüzden ASİM olarak bu meselenin bizim kendi iç meselemiz olduğunu ve diğer ulusları ilgilendiren bir yanının bulunmadığını ifade etmek istiyoruz. Ülkemizde Ayasofya’nın ibadete açılması 86 yıldır her fırsatta tartışılan bir konu olagelmiştir. Siyasi partiler bugüne kadar kendi hitap ettiği kesimin ağzına bir parmak bal çalmak suretiyle konuyla ilgili açıklamalar yapmış, bazı adımlar atmıştır. Ancak artık söz tükenmiştir. Bundan sonra yapılacak tek şey Fatih’in emanetine sahip çıkmaktır. Ayasofya siyasi çıkar ve düşüncelerin çok üzerindedir. Bu yüzden bir ay, bir hafta, bir gün sonra değil, hemen şimdi açılmalıdır.
Adana’da faaliyet gösteren 50’den fazla STK’nın üst çatı kuruluşu olan Adana Sivil İnisiyatif Meclisi (ASİM), son günlerde yeniden tartışılmaya başlanan Ayasofya’yla ilgili bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada Ayasofya’nın camiye dönüştürülüp toplu ibadete bir an önce açılması gerektiğini ifade edildi.
kurban

Adana’da faaliyet gösteren 50’den fazla STK’nın üst çatı kuruluşu olan Adana Sivil İnisiyatif Meclisi (ASİM), son günlerde yeniden tartışılmaya başlanan Ayasofya’yla ilgili bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada  Ayasofya’nın camiye dönüştürülüp toplu ibadete bir an önce açılması gerektiğini ifade edildi.

 

ASİM adına Başkan Mahmut Eraslan tarafından yapılan açıklama şöyle;
 

Bütün siyasi tartışmalardan ayrı olarak söylüyoruz; Ayasofya cami olmalı ve toplu ibadete açılmalıdır.

Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethiyle birlikte Ayasofya, fethin sembolü olarak camiye dönüştürülmüştü. Ne var ki yüzyıllar boyunca Müslümanlar için önemli bir merkez olan Ayasofya bir gecede müzeye dönüştürülmüştür.

Çok uzun zamandan beri Müslümanlar bu kararın iptal edilmesini ve Ayasofya’nın yeniden camiye dönüştürülerek toplu ibadete açılmasını talep etmektedir.

Bunu uygun görmeyenler ise Ayasofya’nın bir müze olarak ülkemize çok fazla miktarda para kazandırdığını ve turist çektiğini ifade ederek müze olarak kalmasını savunuyorlar. Bununla birlikte uluslararası ilişkilerimizin de bozulabileceğinden dem vuruyorlar.

Yakın bir geçmişte de gördük ki emperyalist devletlerin her istediğini yaptığınız müddetçe sorun yok ancak onlarla ters düştüğünüzde daha önce yaptıklarınızı görmezden gelerek ülkemizi zor durumda bırakmak için tek millet olarak harekete geçiyorlar. İşte bu yüzden ASİM olarak bu meselenin bizim kendi iç meselemiz olduğunu ve diğer ulusları ilgilendiren bir yanının bulunmadığını ifade etmek istiyoruz.

Ülkemizde Ayasofya’nın ibadete açılması 86 yıldır her fırsatta tartışılan bir konu olagelmiştir. Siyasi partiler bugüne kadar kendi hitap ettiği kesimin ağzına bir parmak bal çalmak suretiyle konuyla ilgili açıklamalar yapmış, bazı adımlar atmıştır. Ancak artık söz tükenmiştir. Bundan sonra yapılacak tek şey Fatih’in emanetine sahip çıkmaktır.

Ayasofya siyasi çıkar ve düşüncelerin çok üzerindedir. Bu yüzden bir ay, bir hafta, bir gün sonra değil, hemen şimdi açılmalıdır.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve adanagundemi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.