Yazı Detayı
18 Aralık 2019 - Çarşamba 15:27 Bu yazı 1688 kez okundu
 
MAHMUT DEMİRTAŞ VALİMİZE BİR TEŞEKKÜR BİR TEKLİF
Kurtuluş KILINÇ
Çukurova Barış Gazetesi
 
 

Dünya Rakı Günü diye başlayan ardından kamuoyunun tepkisi ve dönemin Valisi Mustafa Büyük'ün tedbirleri sonrasına bazı cin fikirlerin adını Kebap ve Şalgam Festivali olarak değiştirdiği ancak başından bu yana her dönem tartışılarak toplumu geren ve ayrıştıran organizasyon bu sene yapılmadı. 

*

Adana Valimiz Mahmut Demirtaş gerekli tedbirleri alması için yetkili kurumlara talimatı verdi ve konuyu yakından takip etti. O'na, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da, Adanalıların büyük çoğunluğu da destek verince sorunsuz bir akşam yaşandı.

*

Bu noktada başta Mahmut Demirtaş'a ve bu organizasyonun iptal edilmesine ön ayak olan, yapılmaması için çaba gösteren herkese teşekkür ediyorum. 

*

Bakmayın siz bazılarının algı operasyonlarına. 

Bu organizasyonun iptal edilmesi kimsenin yaşam hakkına müdahale değildir. 

Çünkü alkollü mekânlar yine alkol satışı yaptılar

Sadece sokağa masa, sandalye atamadılar. Vergi kaçıramadılar. 

İçki içecek olanlar da yine içkilerin içtiler ve kimse onlara neden içiyorsun demedi ama öyle sokaklarda, caddelerde falan değil. Alkol ruhsatı olan mekanlarda.. 

*

Alınan önlemler birilerinin söylediğinin aksine vatandaşın yaşam hakkını da korudu

Her şeyden önce terör eylemi yapılabileceği şeklinde ciddi istihbaratların olduğu dönemde gerçekleşen yasakla bu eylemler engellendi. 

 

Dahası sahte alkol satışı sonrası yaşanabilecek kalıcı yaralanma ve ölümlerin önüne geçildi. 

 

Ayrıca alkollü bir şekilde araç başına geçip olası bir kazanın ardından yaşanacak trajediye de geçit vermemiş oldu.

 

Yine aynı kesimlerin iddia ettiği gibi öyle Adana için ekonomik kazanç falan da yoktu festivalde. 

Üç beş kişi kazanacak diğerleri onlardan arta kalan 'anason kokusunu' soluyacaktı. 

*

Artık olan oldu. Daha önce de yazdığım gibi kanunen tanıtımı yasak olan bir şeyin festivali de yapılamazdı.

Hele de öyle cadde sokak falan kapatarak hiç yapılamazdı. 

Yapılamadı da.

*

Peki, ne yapalım? Her sene bu tartışmaları yaşayacak mıyız? 

Benim Vali Mahmut Demirtaş'a bir teklifim var;

Siz, Lezzet Festivali'nin mimarısınız. Kebap ve Şalgam Festivali'ni de uhdenize alın. Böyle bir festival yapalım ama tüm toplumu işin içine çekelim. Hatta gece vakti yapalım. Ancak gerçekten sadece Kebap ve Şalgam Festivali yapalım. Sadece Kebap ve Şalgam satılsın. Sokakları kapatmayalım ama şehrin değişik bölgelerinde festival alanları belirleyelim. Herkes çoluk çocuğuyla bu alanları ziyaret edebilsin. Eminim böyle bir şey yapılsa bugün bu festivale karşı çıkanlar bile destek olur.

*

Yalnız şunu da biliyoruz; İşi şuan esnafın ekonomik kazancıyla, vatandaşın yaşam hakkı ile savunanlar organizasyonda alkol olmadığı takdirde hemen karşı çıkmaya başlarlar. Zira onların tek derdi bu milletin büyük çoğunluğunun özünde var olana karşı çıkmak. Diğer söyledikleri her şey ise işin basit bir kılıfı. 

 

 

İŞTE BU SEFER SÜPER OLDU FATİH BAŞKAN

 

Sürekli okuyucularımız hatırlayacaklardır. 'Yüreğir Belediyesi Bal Yapmayan Arı Gibi' başlıklı bir yazı yazmıştım. Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Kocaispir'in en çalışkan başkanlardan birisi olmasına rağmen bunu vatandaşa duyuramadığını bunun en önemli sebebinin de Basın Müdürlüğü makamını işin ehline vermemesi olduğunu ifade etmiştim. 

*

O yazıyı yazdığımız zaman belediyede çalışan yakın arkadaşlarımız bile (üstelik itiraz ettiğimiz durumun değişmesi halinde kendi menfaatlerine olacağını bildikleri halde) bize darılmıştı. 

*

Sonuçta aklıselim galip geldi.

Yazının ardından 29 Ekim Kabul Töreni'nde karşılaştığımız ve yazının amacıyla ilgili durum değerlendirmesi yaptığımız Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Kocaispir yanlıştan döndü ve Basın Danışmanlığı makamına basının içinden gelen ve hemen herkesle iyi ilişkileri olan, haber yazımından, fotoğraftan, kadrajdan anlayan, çalışanları olumlu yönlendirebilecek bir ismi, gazetemizin de eski muhabirlerinden Şehmus Baysal'ı getirdi.

*

Şehmus abi değerli bir isimdir. Camia da kendisini çok sever. Eminim bundan böyle Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Kocaispir'in yaptığı hizmetler daha hızlı ve daha güçlü bir şekilde halka anlatılacaktır. 

*

Fatih Başkan'a tabir yerindeyse 12'den vurduğu bu atama nedeniyle bu kez teşekkür ediyorum. 

Şehmus Baysal abimizi de tebrik ediyorum. 

*

İnşallah daha önceki meslektaşlarının düştüğü hataya düşmez ve o herkesin sevdiği isim olarak kalmaya devam eder. Umarım gazeteciler kendisine ulaşmakta sıkıntı çekmez. 

Allah utandırmasın, hayırlı, uğurlu olsun. 

 

TEMSA OLAYININ İÇ YÜZÜ NE? 

 

* Yaşananların hepsi TEMSA'yı satın alan şirketle Sabancı ailesinin bir planı/oyunu mu? 

 

* Bu planda/oyunda Avrupalı bazı devletlerin parmağı var mı? 

 

* Yoksa tüm yaşananlar BMC'yiTEMSA'nın yerine geçirmek için mi?  Ayrıntılar Perşembe günkü yazımda.. 

 

 

SİZ DE İFRİT OLUYOR MUSUNUZ?

 

* Sosyal medyada kendi paylaştığı iletiyi ilk önce kendi beğenenlere.. 

 

* Yazdıklarının, söylediklerinin yanlış hatta yalan olduğunu bildiği halde algı yönetmeye çalışanlara... 

 

* Toplumun genel değer yargılarını hiçe saydığı ve her işinde insanları ötekileştirdiği halde kendilerine sosyal demokrat havası verenlere... 

 
Etiketler: , MAHMUT, DEMİRTAŞ, VALİMİZE, BİR, TEŞEKKÜR, BİR, TEKLİF,
Yorumlar
Haber Yazılımı