Yazı Detayı
25 Ocak 2018 - Perşembe 20:57 Bu yazı 1772 kez okundu
 
Adana Yolları…
Mahmut Eraslan
 
 

Adana Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), kent merkezinde yaşanan trafik sıkışıklığına çözüm sağlamak amacıyla Cemal Gürsel ve Çakmak caddeleri Toplu taşıma araçlarına kapatıldı.


Abidinpaşa, Kızılay, Ali Münif Yeğenağa, İnönü ve Sefa Özler caddelerinde tek yön uygulaması başladı.
Şehir merkezinin bir bölümü rahatlarken bir diğer bölümde sıkışıklığa neden oldu. Akşam mesai bitimi Ulu cami önünde başlayan sıkışma Seyhan kaymakamlığı taş köprü adliye önü İnönü parkı civarında yığılmalara ve uzun araç kuyruklarına dönüşüyor.


Beş ocak meydanında bulunan büstün yol tarafına düşen bölüm daraltılarak yol genişletilebilir, Seyhan kaymakamlık karşısından başlayan nehir boyunca devam eden park birkaç metre içeri doğru çekilebilirse yine tek yönde üç koldan akış alan bu cadde biraz daha rahatlayacaktır.


Adliye hizasında devam eden İnönü parkı durak dâhil parkta yine aynı şekilde birkaç metre içeriye çekilmesi akışı hızlandıracaktır.


 Adliye önünde yolun bir bölümünün kapatılması sıkışıklığı arttırıyor, bu yüzden resmi araçlar adliye arkasına yönlendirilebilip ön taraf çift şerit akışa yeniden açılabilir.


Şehir merkezinin yoğunluğunu azaltmak için adliye ve bazı kamu kurum binaları şehir dışına projelendirilir ise çok daha fazla rahatlama sağlanabilir.


Okullar açıldığında yaşanacak tıkanmaların önlenmesi için şehir merkezine yakın okullar giriş ve çıkış s saatleri, bazı kamu kurumların mesai saatlerinde düzenleme yapılabilse şehir merkezindeki yoğunluğun azalmasına katkısı olacaktır.


Bu çağda hala bir büyükşehir belediyesi vatandaşına alt ve üst geçit sorunu yaşatıyor ve hala raylı sistem kitlelerin en fazla olduğu otogar, üniversite gibi birçok yere ulaşım sağlayamıyor.


Adana acilen dolmuş ve halk otobüslerinin yerine daha fazla raylı sistem ve büyük araçlara yönelerek çözüm üretmelidir.

 
Etiketler: Adana, Yolları…,
Yorumlar
Haber Yazılımı