Haber Detayı
14 Kasım 2019 - Perşembe 22:59 Bu haber 577 kez okundu
 
ASİM: ŞALGAM KEBAP FESTİVALİNİ BİRLİKTE YAPALIM"
Adana’nın en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi olan Adana Sivil İnisiyatif Meclisi’nin (ASİM) olağan istişare toplantısı Memur-Sen ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
SİVİL TOPLUM Haberi
ASİM: ŞALGAM KEBAP FESTİVALİNİ BİRLİKTE YAPALIM

Eğitim-Bir-Sen’in ev sahipliğinde gerçekleşen bu ay ki toplantıya 40’a yakın sivil toplum kuruluşunun başkanı veya temsilcisi katıldı.

 

ŞALGAM-KEBAP KILIFLI RAKI FESTİVALİ 

 

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Adana İl Başkanı Mehmet Sezer’in selamlama konuşmasını yaptığı toplantının gündeminde kanunlara aykırı olarak düzenlenmek istenen sözde ‘Kebap ve Şalgam Festivali’ vardı.

 

Adana’nın tarihine ışık tutan, çevresinde kutsal yerlerin de bulunduğu şehrin en önemli mekanlarından birisinde üstelik bir caddeyi trafiğe ve halka kapatarak kanuna ve nizama aykırı bir şekilde yapılmak istenen festivalin toplumu ayrıştırdığını ifade eden ASİM Başkanı Mahmut Eraslan; Adana’nın en güzel ikilisi kebap ve şalgamı meze ederek bir rakı festivali düzenlemek istenilmesi en kibar tabiriyle Adana’ya bir ihanettir” dedi.

 

 

Eraslan sözlerine şöyle devam etti; “Ülkemiz zor bir süreçten geçerken, askerlerimiz yurt içinde ve yurt dışında terörle mücadelesini sürdürürken, her hafta bir saldırı veya şehit haberi gelirken sokaklarda içki içip masalarda dansöz oynatılacak olması askerlerimize ve ülkeye de ihanettir.”

 

Festivalin resmi düzenleyicisinin kim olduğunun bilinmediğini de vurgulayan Başkan Eraslan olası bir sorunda kimin sorumlu olacağını sordu. Eraslan; “Sözlerimiz birileri tarafından bilinçli bir şekilde çarpıtılıyor. Biz insanların evlerinde yada içkili yerlerde alkol almasına karışmıyoruz. Biz bu organizasyonun kanunsuz olduğunu söylüyoruz çünkü alkolün reklamının bile yasak olduğu bir ortamda kamuya ait bir caddenin hukuksuz bir şekilde kapatılarak sokaklarda alem yapılmasına karşıyız. Üstelik sadece biz değil civarda iş yerleri olan esnafın da çoğu karşı. Bir teklifimiz var; Gelin içkiyi festivalin içeriğinden çıkaralım. Amaç kebap ve şalgamı tanıtıp festivalini yapmaksa bunu hep birlikte yapalım.”

 

Gündemle ilgili diğer konularının ve bundan sonra yapılacak işlerin de görüşüldüğü toplantı alınan kararların ardından sona erdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ASİM:, ŞALGAM, KEBAP, FESTİVALİNİ, BİRLİKTE, YAPALIM",
Yorumlar
Haber Yazılımı