MD REKLAM
Kahve Kitap
Haber Girişi: 07.04.2020 - 13:26, Güncelleme: 26.12.2020 - 09:55

ADANA İL MÜFTÜSÜ ÇINAR:

 

ADANA İL MÜFTÜSÜ ÇINAR:

İçerisinde bulunduğumuz mübarek üç aylar ve Beraat Gecesi hakkında önemli açıklamalarda bulunan Adana İl Müftüsü Hasan Çınar, ilahi mesajları daha iyi anlama fırsatının yakalandığını söyledi.
İçerisinde bulunduğumuz mübarek üç aylar ve Beraat Gecesi hakkında önemli açıklamalarda bulunan Adana İl Müftüsü Hasan Çınar, ilahi mesajları daha iyi anlama fırsatının yakalandığını söyledi. Allah Resulü Sallallahu Aleyhi Vesellem'in Şaban ayındaki ibadetle iştigali, Ramazan Ayı hariç diğer zamanların hepsinden fazla olduğunun bir gerçek olduğunu vurgulayan Müftü Çınar, "Sahih kaynaklarımızda bu geceler için tanımlanmış özel bir ibadet şekli yok. Fakat her mümin kendi durumuna göre bu geceyi değerlendirmelidir. Örnek olması hasebiyle bu zaman dilimini ihya yöntemi konusunda bir çerçeve çizersek; gecesini ihya etmek, gündüzünü oruçlu geçirmek müstehabdır. Dualar ile varsa kaza namazları kılarak, Kur’an-ı Kerim, tefsir, hadis-i şerifler ve ilm-i hal okuyarak geçirmek doğru olur. İlm-i hal bilgisi her bir müminin bilmesi gereken farz-ı ayn ilimdir. Ayrıca ölüm hak, ölüm gerçek. Çevremizdeki herkesin teker teker ölümü tattığı ya da tadacağı gibi, bir gün biz de öleceğiz. Onun için tövbe ve istiğfar edelim. Bir daha geriye dönmemek üzere günahlarımıza pişmanlık duyup, terk etmeye karar verelim. Çevremizle, özellikle akrabalarımızla helalleşelim. Borç ve kul hakkı bırakmayalım. Çünkü Allah ahirette hesap soracaktır. Kandil gecelerinin evvelinde değil, gecesini takip eden gününde oruç tutmak müstehabdır. Gecenin sabahını da oruçlu geçirelim.” dedi. Camilerde mübarek geceyi ihya etmenin virüs salgını nedeniyle mümkün olmadığını belirten Çınar, konuşmasına şöyle devam etti: “Evlerimizde zorunlu olarak kaldığımız bu günleri, dünya telaşesi ile ihmal edip, ihya edemediğimiz, gönül dünyamızı, manevi yaşantımızı diriltmek için bir fırsata dönüştürebiliriz. Ebedi hayatımızı üzerine bina ettiğimiz imanımızı kuvvetlendirecek, ibadetlerimizi salih kulların ibadeti zeminine taşıyacak bir süreç inşa edebiliriz. Kur'an konusunda zayıf olan bilgi dağarcığımızı zenginleştirebiliriz. Hep geçmişlerimize okuduğumuz Yasin suresinin bizim içinde bir mesajı var mı, şehrin aşağı tarafından gelip kavmini uyaran adam (Habib-ü En-Necar) kim? Okumaya, anlamaya anlamlandırmaya bolca vaktimiz var. Kim bilir, belki de bu zaviyeden baktığımızda sağlıklı günler geldiğinde, Coranavirus nedeniyle oluşan bu fırsat iklimi, bizim için ilahi bir rahmetin kapılarını aralayacaktır.” Çınar konuşmasının sonunda, “Feyz ve bereketinden mahrum bırakmayacağı bir gece bahşetmesini Mevladan niyaz ediyor, idrak ettiğimi Beraat Kandilinizi tebrik ediyorum.” diye konuştu.
İçerisinde bulunduğumuz mübarek üç aylar ve Beraat Gecesi hakkında önemli açıklamalarda bulunan Adana İl Müftüsü Hasan Çınar, ilahi mesajları daha iyi anlama fırsatının yakalandığını söyledi.

İçerisinde bulunduğumuz mübarek üç aylar ve Beraat Gecesi hakkında önemli açıklamalarda bulunan Adana İl Müftüsü Hasan Çınar, ilahi mesajları daha iyi anlama fırsatının yakalandığını söyledi.


Allah Resulü Sallallahu Aleyhi Vesellem'in Şaban ayındaki ibadetle iştigali, Ramazan Ayı hariç diğer zamanların hepsinden fazla olduğunun bir gerçek olduğunu vurgulayan Müftü Çınar, "Sahih kaynaklarımızda bu geceler için tanımlanmış özel bir ibadet şekli yok. Fakat her mümin kendi durumuna göre bu geceyi değerlendirmelidir. Örnek olması hasebiyle bu zaman dilimini ihya yöntemi konusunda bir çerçeve çizersek; gecesini ihya etmek, gündüzünü oruçlu geçirmek müstehabdır. Dualar ile varsa kaza namazları kılarak, Kur’an-ı Kerim, tefsir, hadis-i şerifler ve ilm-i hal okuyarak geçirmek doğru olur. İlm-i hal bilgisi her bir müminin bilmesi gereken farz-ı ayn ilimdir. Ayrıca ölüm hak, ölüm gerçek. Çevremizdeki herkesin teker teker ölümü tattığı ya da tadacağı gibi, bir gün biz de öleceğiz. Onun için tövbe ve istiğfar edelim. Bir daha geriye dönmemek üzere günahlarımıza pişmanlık duyup, terk etmeye karar verelim. Çevremizle, özellikle akrabalarımızla helalleşelim. Borç ve kul hakkı bırakmayalım. Çünkü Allah ahirette hesap soracaktır. Kandil gecelerinin evvelinde değil, gecesini takip eden gününde oruç tutmak müstehabdır. Gecenin sabahını da oruçlu geçirelim.” dedi.

Camilerde mübarek geceyi ihya etmenin virüs salgını nedeniyle mümkün olmadığını belirten Çınar, konuşmasına şöyle devam etti:

“Evlerimizde zorunlu olarak kaldığımız bu günleri, dünya telaşesi ile ihmal edip, ihya edemediğimiz, gönül dünyamızı, manevi yaşantımızı diriltmek için bir fırsata dönüştürebiliriz. Ebedi hayatımızı üzerine bina ettiğimiz imanımızı kuvvetlendirecek, ibadetlerimizi salih kulların ibadeti zeminine taşıyacak bir süreç inşa edebiliriz.

Kur'an konusunda zayıf olan bilgi dağarcığımızı zenginleştirebiliriz. Hep geçmişlerimize okuduğumuz Yasin suresinin bizim içinde bir mesajı var mı, şehrin aşağı tarafından gelip kavmini uyaran adam (Habib-ü En-Necar) kim? Okumaya, anlamaya anlamlandırmaya bolca vaktimiz var. Kim bilir, belki de bu zaviyeden baktığımızda sağlıklı günler geldiğinde, Coranavirus nedeniyle oluşan bu fırsat iklimi, bizim için ilahi bir rahmetin kapılarını aralayacaktır.”

Çınar konuşmasının sonunda, “Feyz ve bereketinden mahrum bırakmayacağı bir gece bahşetmesini Mevladan niyaz ediyor, idrak ettiğimi Beraat Kandilinizi tebrik ediyorum.” diye konuştu.

rte2
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve adanagundemi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.