MD REKLAM
Kahve Kitap
Haber Girişi: 08.04.2020 - 15:50, Güncelleme: 26.12.2020 - 09:55

İnfaz düzenlemesi Meclis'e sunuldu

 

İnfaz düzenlemesi Meclis'e sunuldu

AK Parti ve MHP gruplarının ortak hazırladığı infaz düzenlemesine ilişkin kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu.
İnfaz düzenlemesi paketini Meclis'e sunduktan sonra ayrıntılarla ilgili açıklama yapan AK Parti Grup Başkan Vekili Cahit Özkan, düzenleme ile 90 bin kişinin cezaevinden çıkacağını söyledi. "Toplum vicdanını yaralayan cinsel suçlar, uyuşturucu madde suçları, kasten adam öldürme, kadına karşı şiddet ve terör suçları, kapsamın dışına çıkarılmıştır." diyen Özkan, "Terör suçları, cinsel suçlar, uyuşturucu madde ticaret suçu, kasten adam öldürme suçu, kadına karşı şiddet suçu hariç olmak üzere, diğer suçlar bakımından kalıcı infaz oranı 1/2 olarak düzenlenmiştir." ifadelerini kullandı. Özkan, teklife eklenen Coronavirus'e ilişkin geçici düzenlemenin de ayrıntılarını paylaştı. Özkan, "Covid-19 ile ilgili açık cezaevinde cezası infaz edilen hükümlülerin cezalarını konutta çekmesinin önü açılıyor. geçici düzenlemeyle hükmü infaz edilenlerin 2 ay süreyle cezalarını evlerinde çekmelerini mümkün hale getiriyoruz. Zaruret oluşması durumunda sürenin uzatılmasını mümkün hale getiriyoruz." dedi. 90 bin kişiye tahliye yolu Geçici ve kalıcı infaz düzenlemeleri kapsamından yaklaşık 45 bin kişinin yararlanacağını söyleyen Özkan, "Salgın hastalık nedeniyle açık ceza evinden, konutta cezaya geçeceklerle beraber bu sayı 90 bin olacak."  diye konuştu. İnfaz indirimiyle öne çıkanlar da anlatan Özkan, "65 yaşını doldurmuş yaşlılar, 0-6 yaş arası çocuğu bulunan kadınlar ve adli tıp raporu çerçevesinde kendisine bakamayacak durumda olan hastaların belirli şartlarla konuttan infazını mümkün hale getiriyoruz. Denetimli serbestlik kriterleri değiştirilerek herkese maktu bir yıl uygulama yerine ceza adaletini sağlamak amacıyla hükmolunan ceza ile orantılı bir uygulama öngörülmektedir. Çıkar amaçlı suç örgütü kuran ve yönetenlerle ilgili Ceza Kanununda var olan düzenlemede çok düşük ceza öngörülmektedir. Bunun tavan ve taban oranını ikişer yıl artırıyoruz." ifadelerini kullandı. Özkan, teklifin Genel Kurul görüşmesi gelecek hafta salı günü başlayacağını kaydetti.
AK Parti ve MHP gruplarının ortak hazırladığı infaz düzenlemesine ilişkin kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu.


İnfaz düzenlemesi paketini Meclis'e sunduktan sonra ayrıntılarla ilgili açıklama yapan AK Parti Grup Başkan Vekili Cahit Özkan, düzenleme ile 90 bin kişinin cezaevinden çıkacağını söyledi.

"Toplum vicdanını yaralayan cinsel suçlar, uyuşturucu madde suçları, kasten adam öldürme, kadına karşı şiddet ve terör suçları, kapsamın dışına çıkarılmıştır." diyen Özkan, "Terör suçları, cinsel suçlar, uyuşturucu madde ticaret suçu, kasten adam öldürme suçu, kadına karşı şiddet suçu hariç olmak üzere, diğer suçlar bakımından kalıcı infaz oranı 1/2 olarak düzenlenmiştir." ifadelerini kullandı.

Özkan, teklife eklenen Coronavirus'e ilişkin geçici düzenlemenin de ayrıntılarını paylaştı. Özkan, "Covid-19 ile ilgili açık cezaevinde cezası infaz edilen hükümlülerin cezalarını konutta çekmesinin önü açılıyor. geçici düzenlemeyle hükmü infaz edilenlerin 2 ay süreyle cezalarını evlerinde çekmelerini mümkün hale getiriyoruz. Zaruret oluşması durumunda sürenin uzatılmasını mümkün hale getiriyoruz." dedi.

90 bin kişiye tahliye yolu

Geçici ve kalıcı infaz düzenlemeleri kapsamından yaklaşık 45 bin kişinin yararlanacağını söyleyen Özkan, "Salgın hastalık nedeniyle açık ceza evinden, konutta cezaya geçeceklerle beraber bu sayı 90 bin olacak."  diye konuştu.

İnfaz indirimiyle öne çıkanlar da anlatan Özkan, "65 yaşını doldurmuş yaşlılar, 0-6 yaş arası çocuğu bulunan kadınlar ve adli tıp raporu çerçevesinde kendisine bakamayacak durumda olan hastaların belirli şartlarla konuttan infazını mümkün hale getiriyoruz. Denetimli serbestlik kriterleri değiştirilerek herkese maktu bir yıl uygulama yerine ceza adaletini sağlamak amacıyla hükmolunan ceza ile orantılı bir uygulama öngörülmektedir. Çıkar amaçlı suç örgütü kuran ve yönetenlerle ilgili Ceza Kanununda var olan düzenlemede çok düşük ceza öngörülmektedir. Bunun tavan ve taban oranını ikişer yıl artırıyoruz." ifadelerini kullandı.

Özkan, teklifin Genel Kurul görüşmesi gelecek hafta salı günü başlayacağını kaydetti.

rte2
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve adanagundemi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.