MD REKLAM
Kahve Kitap
GÜNCEL Haber Girişi: 08.04.2016 - 09:27, Güncelleme: 26.12.2020 - 09:55

'Okul çağında bir buçuk milyon Suriyeli var'

 

'Okul çağında bir buçuk milyon Suriyeli var'

Çukurova Üniversitesinde düzenlenen 'Suriyeli Gençlerin Sorunları' konulu konferansta, Türkiye'de yaklaşık bir milyon 500 bin Suriyeli sığınmacının öğrenci ve okul çağındaki yaş grubunda olduğu bildirildi.
Çukurova Üniversitesinde düzenlenen 'Suriyeli Gençlerin Sorunları' konulu konferansta, Türkiye'de yaklaşık bir milyon 500 bin Suriyeli sığınmacının öğrenci ve okul çağındaki yaş grubunda olduğu bildirildi. Çukurova Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi (ÇÜSAMER) tarafından Suriyeli öğrencilerin sorunlarına dikkat çekmek amacıyla konferans düzenlendi. İl Göç İdaresi Müdürlüğü, Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneğinden temsilcilerin de konuşmacı olarak katıldığı programda,  Türkiye’de yaklaşık bir milyon 500 bin Suriyeli sığınmacının öğrenci ve okul çağındaki yaş grubunda olduğu belirtildi. Çukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa ÇÜSAMER Müdürü Prof. Dr. Harun Arıkan, akademisyenler, Uluslararası Öğrenci Ofisi yetkilileri, öğrenci değişim programları yetkilileri ile çok sayıda yabancı öğrenci katıldı. “Mülteciler ülke kurmuş olsalardı, dünyanın en büyük ülkelerinden biri olurdu” Dünyada bilinen 203 ülkeden 193’ünün Birleşmiş Milletlere(BM) üye olduğunu belirten ÇÜSAMDER Başkanı Arıkan, 2015 rakamlarıyla göç edenlerin ve mültecilerin toplam sayısına bakıldığında bu sayının 60 milyonu aştığını işaret etti. Prof. Dr. Arıkan, “Eğer bu mülteciler ve göç edenler ülke kurmuş olsalardı dünyanın en büyük 19. ülkesi olurlardı.” diyerek mülteci sorununun büyüklüğüne dikkat çekti.  Suriye’deki savaşla birlikte en fazla göç alan ülkenin Türkiye olduğunu kaydeden Arıkan, bu sığınmacıların ise yüzde 10’unun kamplarda, yüzde 90’inin ise şehirlerde yaşadığını söyledi. Türkiye’de yaklaşık bir milyon 500 bin Suriyeli sığınmacının öğrenci ve okul çağındaki yaş grubunda olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Arıkan  “Biz ülke olarak insani sorumluluklarımızı yerine getirme noktasındayız.  Empati yeteneğimizi oldukça geliştirmemiz gerekiyor. Suriye’den gelen göçmenlerin çoğu çeşitli siyasi ve ekonomik sebeplerle ülkelerini terk etmek zorunda kaldı. Bu anlamıyla da vatandaş olarak, öğrenci olarak, bir insan olarak Suriye’den gelen mültecilere sığınmacılara gereken saygı ve desteği göstermeliyiz.” dedi. Yabancı öğrencilerin sorunlarının da dinlendiği programda Suriye’den gelen mülteciler, mevcut durum ve çözüm önerileri konuşuldu. ÇÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fulya Memişoğlu moderatörlüğünde konuşmacılar Adana Valiliği İl Göç İdaresinden Cihat Gezen, Velican Doğru, Cuma Omurca ve Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği temsilcisi Yusuf Emir yabancı öğrencilere yaşanan sorunlar ve çözüm önerilerini anlattı. Konuşmacılar öğrencilerin yaşadıkları bürokratik sorunları ve yaşanan aksaklıkları yerinde dinleyerek not aldı. (İLKHA)
Çukurova Üniversitesinde düzenlenen 'Suriyeli Gençlerin Sorunları' konulu konferansta, Türkiye'de yaklaşık bir milyon 500 bin Suriyeli sığınmacının öğrenci ve okul çağındaki yaş grubunda olduğu bildirildi.
ucleme

Çukurova Üniversitesinde düzenlenen 'Suriyeli Gençlerin Sorunları' konulu konferansta, Türkiye'de yaklaşık bir milyon 500 bin Suriyeli sığınmacının öğrenci ve okul çağındaki yaş grubunda olduğu bildirildi.

Çukurova Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi (ÇÜSAMER) tarafından Suriyeli öğrencilerin sorunlarına dikkat çekmek amacıyla konferans düzenlendi. İl Göç İdaresi Müdürlüğü, Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneğinden temsilcilerin de konuşmacı olarak katıldığı programda,  Türkiye’de yaklaşık bir milyon 500 bin Suriyeli sığınmacının öğrenci ve okul çağındaki yaş grubunda olduğu belirtildi.

Çukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa ÇÜSAMER Müdürü Prof. Dr. Harun Arıkan, akademisyenler, Uluslararası Öğrenci Ofisi yetkilileri, öğrenci değişim programları yetkilileri ile çok sayıda yabancı öğrenci katıldı.

“Mülteciler ülke kurmuş olsalardı, dünyanın en büyük ülkelerinden biri olurdu”

Dünyada bilinen 203 ülkeden 193’ünün Birleşmiş Milletlere(BM) üye olduğunu belirten ÇÜSAMDER Başkanı Arıkan, 2015 rakamlarıyla göç edenlerin ve mültecilerin toplam sayısına bakıldığında bu sayının 60 milyonu aştığını işaret etti.

Prof. Dr. Arıkan, “Eğer bu mülteciler ve göç edenler ülke kurmuş olsalardı dünyanın en büyük 19. ülkesi olurlardı.” diyerek mülteci sorununun büyüklüğüne dikkat çekti.  Suriye’deki savaşla birlikte en fazla göç alan ülkenin Türkiye olduğunu kaydeden Arıkan, bu sığınmacıların ise yüzde 10’unun kamplarda, yüzde 90’inin ise şehirlerde yaşadığını söyledi.

Türkiye’de yaklaşık bir milyon 500 bin Suriyeli sığınmacının öğrenci ve okul çağındaki yaş grubunda olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Arıkan  “Biz ülke olarak insani sorumluluklarımızı yerine getirme noktasındayız.  Empati yeteneğimizi oldukça geliştirmemiz gerekiyor. Suriye’den gelen göçmenlerin çoğu çeşitli siyasi ve ekonomik sebeplerle ülkelerini terk etmek zorunda kaldı. Bu anlamıyla da vatandaş olarak, öğrenci olarak, bir insan olarak Suriye’den gelen mültecilere sığınmacılara gereken saygı ve desteği göstermeliyiz.” dedi.

Yabancı öğrencilerin sorunlarının da dinlendiği programda Suriye’den gelen mülteciler, mevcut durum ve çözüm önerileri konuşuldu.

ÇÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fulya Memişoğlu moderatörlüğünde konuşmacılar Adana Valiliği İl Göç İdaresinden Cihat Gezen, Velican Doğru, Cuma Omurca ve Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği temsilcisi Yusuf Emir yabancı öğrencilere yaşanan sorunlar ve çözüm önerilerini anlattı.

Konuşmacılar öğrencilerin yaşadıkları bürokratik sorunları ve yaşanan aksaklıkları yerinde dinleyerek not aldı. (İLKHA)Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve adanagundemi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.