MD REKLAM
Kahve Kitap
YAŞAM Haber Girişi: 20.02.2015 - 13:41, Güncelleme: 26.12.2020 - 09:55

Savaşın Kayıp Çocuklarını Ailelerine Kavuşturdu

 

Savaşın Kayıp Çocuklarını Ailelerine Kavuşturdu

Suriye'deki savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve Adana'ya yerleştirilen öğretmen Salim Abbudi, sosyal medya aracılığıyla kayıp çocukları aileleriyle buluşturuyor.
Suriye'deki savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve Adana Sarıçam Konaklama Merkezine yerleştirilen öğretmen Salim Abbudi, açtığı sosyal medya hesapları üzerinden kayıp çocukları aileleriyle kavuşmasına aracı oluyor. YAŞADIKLARI MERKEZDE GÖNÜLLÜ ÖĞRETMENLİK YAPIYOR Türkiye'ye 2 yıl önce gelen 33 yaşındaki Salim Abbudi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile AFAD'ın, merkez bünyesinde kayıp çocuklar için oluşturduğu alanda gönüllü öğretmenlik yaptığını söyledi. Merkezde kendilerine sağlanan imkanlarla savaştan uzak, ailesiyle yaşama imkanı bulduğunu vurgulayan Abbudi, merkezde çocuklara ingilizce eğitim verdiğini, mesleğini icra etme fırsatı yakaladığı için mutlu olduğunu kaydetti. "KENDİMİ TÜRKİYE'YE VE BURADAKİ ÇOCUKLARA BORÇLU HİSSEDİYORUM" Abbudi, "Türkiye devleti bize, savaştan uzak huzurlu yaşama olanağı sağlıyor. Kendimi hem Türkiye'ye hem de buradaki çocuklara borçlu hissediyorum. Çünkü mesleğim olan öğretmenliği yapmam gerekiyordu. Gönüllü çalışmaya başladım. Şimdi çocuklarla güzel zaman geçiriyoruz" dedi. "HER ŞEY BİR AİLENİN KAYIP ÇOCUKLARI İÇİN VERDİĞİ İLANI GÖRÜNCE BAŞLADI" Eğitim verdiği çocukların hepsinin çok özel olduğunu belirten Abbudi, kendisini, çocukların ailelerine kavuşması için çaba harcamaya zorlayan süreci şöyle anlattı: "Cep telefonumdan bazen internete bağlanarak haberlere bakıyordum. Bir gün bir ilanla karşılaştım. Bu, ilandan çok bir imdat çığlığı gibiydi. Bir aile, savaş nedeniyle kaybolan çocuğunun bulunması için ilan yayınlamıştı. İlanın altına fotoğrafı konulan çocuğun buradaki çocuklardan biri olduğunu tespit ettim. Hemen aileyle irtibata geçtim ve çocuklarının burada olduğunu söyledim. Görevlilerle irtibata geçen aile, çocuğunu teslim aldı. Her şey, internette gördüğüm bir imdat çığlığıyla başladı. Bu çocukların kaderine terk edilmemesi gerektiğine karar verdim ve sosyal paylaşım sitemi bu işe ayırdım." "AİLESİ ÇOCUKLARININ ÖLDÜĞÜNÜ SANIYORDU" Abbudi, ilan vermeye başladığı 4 ayda 10 çocuğun ailesine kavuşmasını sağladığını aktararak, şöyle devam etti: "Geçen ay bir çocuğun ailesinden mesaj aldım. Bu aile, çocuklarının yaşadığına inanmıyordu. Kendilerine yaşadığını söyledim. Buraya geldiler. O aile, çocuklarının Halep'teki bir patlamada öldüğünü sanıyormuş. Çocuklarına kavuştukları anda yaşadıkları sevinç tarif edilemezdi. Çocukların ailelerine kavuşması çok önemli. Bir ailenin, öldüğünü sandıkları çocuklarına kavuştuğunda yaşadığı mutluluk, benim için çok değerli bir ödül oldu. Savaşın bitmesi dışında istediğim tek şey, bu çocukların ailelerine kavuşması." Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile AFAD'ın, Adana Sarıçam Konaklama Merkezinde oluşturduğu alanda 7'si kız 18 kayıp çocuk bulunuyor.
Suriye'deki savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve Adana'ya yerleştirilen öğretmen Salim Abbudi, sosyal medya aracılığıyla kayıp çocukları aileleriyle buluşturuyor.
ucleme

Suriye'deki savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve Adana Sarıçam Konaklama Merkezine yerleştirilen öğretmen Salim Abbudi, açtığı sosyal medya hesapları üzerinden kayıp çocukları aileleriyle kavuşmasına aracı oluyor.

YAŞADIKLARI MERKEZDE GÖNÜLLÜ ÖĞRETMENLİK YAPIYOR

Türkiye'ye 2 yıl önce gelen 33 yaşındaki Salim Abbudi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile AFAD'ın, merkez bünyesinde kayıp çocuklar için oluşturduğu alanda gönüllü öğretmenlik yaptığını söyledi.

Merkezde kendilerine sağlanan imkanlarla savaştan uzak, ailesiyle yaşama imkanı bulduğunu vurgulayan Abbudi, merkezde çocuklara ingilizce eğitim verdiğini, mesleğini icra etme fırsatı yakaladığı için mutlu olduğunu kaydetti.

"KENDİMİ TÜRKİYE'YE VE BURADAKİ ÇOCUKLARA BORÇLU HİSSEDİYORUM"

Abbudi, "Türkiye devleti bize, savaştan uzak huzurlu yaşama olanağı sağlıyor. Kendimi hem Türkiye'ye hem de buradaki çocuklara borçlu hissediyorum. Çünkü mesleğim olan öğretmenliği yapmam gerekiyordu. Gönüllü çalışmaya başladım. Şimdi çocuklarla güzel zaman geçiriyoruz" dedi.

"HER ŞEY BİR AİLENİN KAYIP ÇOCUKLARI İÇİN VERDİĞİ İLANI GÖRÜNCE BAŞLADI"

Eğitim verdiği çocukların hepsinin çok özel olduğunu belirten Abbudi, kendisini, çocukların ailelerine kavuşması için çaba harcamaya zorlayan süreci şöyle anlattı:

"Cep telefonumdan bazen internete bağlanarak haberlere bakıyordum. Bir gün bir ilanla karşılaştım. Bu, ilandan çok bir imdat çığlığı gibiydi. Bir aile, savaş nedeniyle kaybolan çocuğunun bulunması için ilan yayınlamıştı. İlanın altına fotoğrafı konulan çocuğun buradaki çocuklardan biri olduğunu tespit ettim. Hemen aileyle irtibata geçtim ve çocuklarının burada olduğunu söyledim. Görevlilerle irtibata geçen aile, çocuğunu teslim aldı. Her şey, internette gördüğüm bir imdat çığlığıyla başladı. Bu çocukların kaderine terk edilmemesi gerektiğine karar verdim ve sosyal paylaşım sitemi bu işe ayırdım."

"AİLESİ ÇOCUKLARININ ÖLDÜĞÜNÜ SANIYORDU"

Abbudi, ilan vermeye başladığı 4 ayda 10 çocuğun ailesine kavuşmasını sağladığını aktararak, şöyle devam etti:

"Geçen ay bir çocuğun ailesinden mesaj aldım. Bu aile, çocuklarının yaşadığına inanmıyordu. Kendilerine yaşadığını söyledim. Buraya geldiler. O aile, çocuklarının Halep'teki bir patlamada öldüğünü sanıyormuş. Çocuklarına kavuştukları anda yaşadıkları sevinç tarif edilemezdi. Çocukların ailelerine kavuşması çok önemli. Bir ailenin, öldüğünü sandıkları çocuklarına kavuştuğunda yaşadığı mutluluk, benim için çok değerli bir ödül oldu. Savaşın bitmesi dışında istediğim tek şey, bu çocukların ailelerine kavuşması."

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile AFAD'ın, Adana Sarıçam Konaklama Merkezinde oluşturduğu alanda 7'si kız 18 kayıp çocuk bulunuyor.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve adanagundemi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.